Zasady zajęć

Zasady zajęć

Czy wiesz jak będziemy się bawić na naszych zajęciach? Dobrze!! Jednak żeby to było możliwe, musimy ustalić pewne podstawowe zasady, które będą obowiązywać nas wszystkich. Możemy je też naturalnie wzbogacać – w zależności od grupy i jej potrzeb.

1 Po pierwsze, na zajęcia przychodzi jeden Opiekun i jedno Dziecko. Dlaczego nie więcej opiekunów? Wyobraźcie sobie, że przychodzicie na zajęcia, na których jest 10 malutkich istotek i 20 dorosłych ludzi. Tak by wyglądała sytuacja, gdyby do każdego z dziesięciorga Dzieci mogło przyjść dwóch Opiekunów. UWAGA! Od tej reguły bywają pojedyncze odstępstwa na pojedyncze razy - w tych sprawach zawsze kontaktuj się z Agatą.

2 Po drugie, wszystkim powinno być na zajęciach wygodnie i bezpiecznie. Dlatego obowiązujący wszystkich – Małych i Dużych – strój, to strój umożliwiający swobodne, czasem intensywne poruszanie się, siadanie lub leżenie na podłodze, a także zmienne obuwie – „miękkie” lub skarpetki antypoślizgowe. Zdecydowanie warto mieć także dla Dziecka (a czasem i dla siebie ;-)) strój na zmianę, potrzebny w przypadku aktywności plastycznych czy zabaw z wodą, owocami, farbami itp. – na tych zajęciach czasem naprawdę się brudzimy. Przynoście Dzieciom tetry lub ręczniczki, żeby móc je wytrzeć po kąpaniu 😉

3 Po trzecie, warto wiedzieć kiedy co nas czeka, przynajmniej w zarysie. Rytm zajęć jest bardzo ważny dla Dzieci, pozwala im się czuć bezpieczniej.

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM

Cały czas naszego spotkania to ok. 90 minut.
Pierwsze ok. 30 min. warsztatu to czas swobodny – dla Dzieci na aklimatyzację, poznanie wnętrza, porozglądanie się i cokolwiek okaże się dla nich potrzebne (będą wyłożone drobne zabawki/ przedmioty do aktywizacji itp). Dla opiekunów jest to dobry czas na pogadanie, załatwienie formalności i rozgoszczenie się.

UWAGA! Bywa, że nie doceniamy czasu swobodnego, traktujemy go jak „akademicki kwadrans” – czas na spóźnienie. Nic bardziej mylnego! Dzieci powinny się oswoić z miejscem, z innymi ludźmi – nawet jeśli to nie jest ich pierwszy raz. Dla nich w zasadzie to zawsze jest trochę pierwszy raz. Ponadto, Dziecko niewybawione, nie chce potem zbytnio brać udziału w dalszej, już bardziej ustrukturalizowanej części zajęć. Dlatego przychodźcie punktualnie :-).

Po czasie swobodnym, czyli po ok. pół godzinie, rozpoczniemy WSZYSCY wspólne powitanie oraz zabawę ruchowo – taneczną – „rozgrzewkę”, a potem zabawy tematyczne – różnorodne ćwiczenia i aktywności w temacie zajęć. Tu nastąpią wszelkie prace manualne, zadania brudne i czyste, wyzwania lub zwyczajne proste aktywności, w których Mali i Duzi uczestniczą RAZEM – dlaczego „razem”, informuję w pkt. 3).

W zależności od kondycji/ zaangażowania Dzieci, po ok. 45 minutach od początku zajęć, pojawi się przerwa na przekąskę (trwa ok. 15 minut). To jest czas przejścia do innej sali (zawsze jemy bowiem tylko w sali przeznaczonej do tego celu), gdzie w grupach młodszych Dzieci mogą jeść np. w krzesełkach do karmienia a Opiekunowie mają swój moment na kawę/herbatę i rozmowę. Czasami w starszych grupach, Dzieci same nakrywają sobie do stołu – wyjmują naczynia z przeznaczonych dla nich szafek, a Opiekunowie pomagają im nałożyć jedzenie/ nalać picie. Jedzenie dla Twojego Dziecka musisz mu zapewnić, my zapewniamy wodę czy herbatkę, ale często mamy też nieco jabłek czy chrupek ryżowych na poczęstunek.

Po jedzeniu wracamy do sali głównej, gdzie rozpoczniemy sekwencję wyciszającą, czyli aktywności relaksacyjne, kończące zajęcia, jak np. spokojna piosenka, bujanie, czytanie czy opowiadanie krótkiej bajki, teatrzyk. Potem następuje wspólne pożegnanie. Ponieważ Dzieci mocno definiują to, co się wydarza – ogólny harmonogram może ulegać pewnym nieznacznym modyfikacjom.

4 Po czwarte, są pewne reguły, które uważam za ISTOTNE dla powodzenia zajęć:

a) zakładam, że w proponowanych zabawach Dzieci biorą udział razem z opiekunami lub przy ich wsparciu. Dzieci potrzebują nie tylko Waszej obecności ale też Waszej postawy i zaangażowania – żeby same wiedziały/czuły, co jest w danym momencie ważne i co jest dla nich bezpieczne – Wy też łatwiej wierzycie w bezpieczeństwo czegoś, jeśli zaufana Wam osoba to robi, a mniej, jeśli tylko o tym mówi. Ponadto, Dzieci uczą się przez naśladownictwo i pragną naśladować głównie tych, do których mają największe zaufanie, z którymi są w danym momencie najbliżej – czyli Was.

b) nie oczekuję, że Dzieci będą w jakikolwiek szczególny czy zaplanowany sposób uczestniczyć w proponowanych zajęciach i Ty też tego od Dziecka nie oczekuj! Będziemy je WSPÓLNIE ZACHĘCAĆ, ale także pozwólmy im decydować o tym, co i jak jest dla nich interesujące – tylko wtedy będą się dobrze i PO SWOJEMU bawić! Pokazujemy im „sobą” co jest w danym momencie ważne na zajęciach, ale pozwalamy im dokonać samodzielnego wyboru. Wybory te kształtują się w zgodzie z ich temperamentem, doświadczeniem, zainteresowaniem, a czasem po prostu kondycją psychofizyczną czy momentem w ciągu dnia. Wybory te zmieniają się też w czasie, wraz z oswojeniem grupy i ilością odbytych zajęć; UWAGA! Ta zasada nie wyklucza namawiania Dzieci do przestrzegania przyjętych na zajęciach reguł i pokazywania im na czym te reguły polegają.

c) bacznie obserwuj swoje Dziecko i sprawdzaj, czy proponowana aktywność, ruch lub muzyka nie straszą go lub nie męczą zanadto – zawsze możecie odpocząć i wyciszyć się poza Salą a potem wrócić – spora ilość nowych bodźców może zmęczyć, już od samego bycia w tym, patrzenia i słuchania. A to Ty najszybciej i najlepiej rozpoznasz stan Dziecka;

d) proponowana na zajęciach muzyka to nie tylko piosenki w naszym wykonaniu, ale też muzyka „z komputera”. Taka muzyka występuje w ograniczonym zakresie, ale stanowi czasem dość intensywną stymulację – warto o tym pamiętać;

e) podczas zajęć każdy Opiekun bierze odpowiedzialność za siebie i przyprowadzone Dziecko, w tym za własną i Dziecka dyspozycję zdrowotną. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma objawy mogące niepokoić innych Opiekunów, a jednocześnie wiesz, że nie jest to zaraźliwa choroba tylko np. alergia itp, uprzedź o tym na początku zajęć.

5Po piąte, w przypadku sytuacji pandemicznej możemy wprowadzić pewne dodatkowe warunki umożliwiające udział w zajęciach:

a) Wchodzenie do obiektu odbywa się sukcesywnie, a opiekunowie powinni być w maskach

b) w lokalu znajdują się miejsca do obowiązkowej dezynfekcji rąk przed przystąpieniem do zajęć;

c) oprócz znanej zasady, że na zajęcia przychodzą wyłącznie osoby zupełnie zdrowe (Małe i Duże), dołączamy restrykcję, ze osoby z widocznymi objawami chorobowymi (w szczególności intensywny kaszel, temperatura) mogą zostać poproszone o natychmiastowe opuszczenie lokalu;

d) sala zajęciowa jest regularnie wietrzona, podłogi w lokalu są myte co najmniej dwa razy dziennie;

e) przedmioty używane do zabawy są myte i dezynfekowane przed i po użyciu na zajęciach.

grupa-zabawowa-ii-03

Zasady warsztatowania - informacja dla opiekunów

Czy wiesz jak będziemy się bawić na naszych zajęciach? Dobrze!! Jednak żeby to było możliwe, musimy ustalić pewne podstawowe zasady, które będą obowiązywać nas wszystkich. Możemy je też naturalnie wzbogacać – w zależności od grupy i jej potrzeb.

30

Warto tańczyć dla zabawy!

„Czy kiedy pomyślą Państwo o tańcu i ruchu, przychodzi Państwu do głowy balet, modern jazz dance czy jakaś inna postać stylizowanego ruchu? Z powodu takich skojarzeń wielu ludzi nie odważa się tańczyć. Taniec jednak można też rozumieć jako bezpośredni i naturalny sposób poruszania się, gdzie żaden autorytet nie narzuca tej czynności jakichkolwiek wyobrażeń co do estetyki. (…)” A. Halprin Taniec jako sztuka uzdrawiania

bliskie-spotkanie-w-tancu

Bliskie spotkanie w tańcu

Czy zastanawialiście się, dlaczego prowadzę zajęcia świadomego ruchu i tańca kreatywnego z elementami terapii tańcem adresowane do osób dorosłych, którym w tańcu towarzyszyć mogą małe Dzieci? Przecież wystarczyłoby dać tę przyjemność dorosłym, a Dzieckiem w tym czasie może zająć się ktoś inny. Otóż NIE! Jestem innego zdania.

dotykam ziemi

Gdy świadomie dotykam ziemi

Koncepcja codziennego dotykania Ziemi jest oczywista, zrozumiała, usprawiedliwiona choćby grawitacją - dla starszych i bezpośrednią bliskością – dla Małych, którzy od niej zaczynają swą podróż wzwyż.

Zapraszam też do zapoznania się z Regulaminem korzystania z Warsztatów Agaty

Pobierz plik PDF